Rezonans magnetyczny - Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania, lista placówek

MEDserwis.pl > Rezonans magnetyczny >Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania, lista placówek

Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania, lista placówek

Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania, lista placówek
Rezonans magnetyczny to doskonałe badanie diagnostyczne wybranych narządów na przykład wątroby, mózgu czy serca, a także tkanek miękkich, mięśni i całego ciała. Mała inwazyjność i doskonałe obrazy dają wiele możliwości diagnostycznych. Możliwe są też badania wykonywane z kontrastem, co pozwala uzyskać jeszcze dokładniejszy wynik badania. W przypadku wykonywania badania z podaniem środka kontrastującego niezbędne jest dostarczenie aktualnych wyników badania oznaczającego poziom kreatyniny we krwi.

Największymi zaletami Rezonansu magnetycznego jest niewątpliwie jego nieinwazyjność i duża precyzja w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jednak badanie to jest bardzo statyczne, co oznacza, że podczas przebiegu badania pacjent musi pozostawać w bezruchu, co dla niektórych pacjentów może być problemem, ale w tym przypadku lekarze podają odpowiednie środki uspokajające.
Mimo braku szkodliwości pola magnetycznego jest grupa pacjentów objętych przeciwwskazaniami do wykonania badania Rezonansem magnetycznym. Do grupy tej należą osoby, które mają wszczepione metalowe elementy, szyny, śruby itd., z badania wyłączeni też są pacjenci ze sztucznymi zastawkami, rozrusznikiem serca i neurostymulatorami, ponieważ właśnie silne pole magnetyczne może zaburzyć pracę lub uszkodzić te urządzenia. Podczas Rezonansu magnetycznego z użyciem kontrastu (podawanego dożylnie), co prawda u niewielu pacjentów, to jednak mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Największą jednak trudnością jest wciąż brak wystarczającej dostępności tych urządzeń w naszym kraju. Prześwietlenie RTG, czy badania USG są już zazwyczaj przeprowadzane w razie konieczności tego samego dnia, niestety „kolejki” do przeprowadzenia badania RM są zatrważająco długie, dlatego często pacjenci decydują się na prywatne badania, jeżeli są one konieczne do szybkiej diagnostyki.

Rezonans magnetyczny – przebieg badania

Podstawowe badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnych przygotowań od pacjenta i jest całkowicie bezbolesne. Zgłaszający się na badanie powinien mieć przy sobie skierowanie oraz aktualne badania lekarskie. Pacjent nie podlega ograniczeniom spożywania posiłków przed badaniem, chyba, że z różnych względów badanie będzie przeprowadzane z kontrastem lub w sedacji, czyli z podaniem środków zmniejszających aktywność układu nerwowego, powinni nie spożywać żadnych pokarmów na 6 godzin przed badaniem. Podobnie dzieci do 2 roku życia, ponieważ w ich przypadku prawie zawsze podawane są środki farmakologiczne, aby dziecko było spokojne podczas badania. Podczas badania pacjent musi po prostu leżeć nieruchomo, żeby nie zakłócić powstałego obrazu, co dla niektórych jest niezbyt komfortowe w przypadku schorzeń klaustrofobicznych. Pacjenci stale przyjmujący leki powinni je zażyć. Powinno się założyć ubranie luźne, niekrępujące ruchów (badanie przeprowadza się w ubraniu), jednak bez metalowych elementów typu guziki, klamry, zamki i zatrzaski. Do badania zdejmujemy wszystkie metalowe ozdoby, okulary, aparat słuchowy. Podczas badania, pacjent układa się na specjalnym stole, który wraz z pacjentem zostaje w prowadzony do urządzenia o kształcie tuby. Samo urządzenie może wydawać frustrujące niektórych dźwięki, ale jest to zjawisko rzadkie, personel medyczny znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu gdzie komputer przetwarza pobrane dane na obraz analizowany przez radiologa. Kontakt z personelem odbywa się przez mikrofon i głośniki, więc pacjent jest cały czas słyszany podczas badania.

Rezonans magnetyczny - co wyróżnia Aparat Ingenia 3,0 T

Urządzenia do badań Rezonansem magnetycznym najczęściej pracują w systemie analogowo – cyfrowym. Znaczy to, że wykorzystywane przy badaniu pole magnetyczne i fale radiowe przekazują dane w formie analogowej, która jest sczytywana przez skanery i odbiorniki zamontowane w urządzeniu, a następnie dane te dalej w formie analogowej wysyłane są do komputera, który na ich podstawie tworzy cyfrowy model obrazu.

Aparat Ingenia 3.0 T, pracuje wyłącznie w trybie cyfrowym. Oznacza to, że niejako skróciła się droga sygnału i zarówno zbieranie danych jak i ich zapis i obróbka odbywają się w systemie cyfrowym, eliminując jakiekolwiek przekłamania, dając lepszej jakości obraz w jeszcze szybszym czasie. Czas skanowania skrócił się o prawie 20%, więc badanie przy wykorzystaniu tego urządzenia jest po prostu szybsze. Zdjęcia wykonywane tradycyjnymi urządzeniami nie były wolne od „szumów” zakłócających jakość obrazu podczas przeróbki sygnału analogowego na cyfrowy, w Aparacie Ingenia 3.0 T, zredukowano te zakłócenia prawie o połowę, właśnie dzięki wykorzystaniu dokładniejszej techniki tylko cyfrowego przesyłu danych. Na korzyść tego urządzenia przemawiają też zwiększone gabaryty, a w szczególności przestrzeń, w której znajduje się pacjent, przez co zmniejsza się dla niego uczucie klaustrofobiczne, otwór powiększono do średnicy 70cm, a sama suwnica ma długość 200cm. Większość okablowania pracuje w systemach optycznych ułatwiając pracę i obsługę całego urządzenia. W pełni cyfrowe urządzenie nowej generacji jakim jest Ingenia 3.0 T, oprócz poprawy jakości wykonywanych obrazów, pracuje znacznie szybciej i ciszej od swoich analogowo - cyfrowych poprzedników.

Jak często można wykonywać rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to badanie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie obrazu wnętrza ciała pacjenta. W przeciwieństwie do RTG, ukazuje również miękkie tkanki i narządy wewnętrzne w różnych płaszczyznach. Badanie wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, dzięki czemu jest małoinwazyjne i nie szkodzi pacjentowi tak jak promieniowanie rentgenowskie. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych towarzyszących temu badaniu, dlatego też, nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie wykonywania kolejnych lub stosowania przerw między badaniami. Zaleca się jednak zwyczajowo dwudniowa przerwę.

Przy badaniach z użyciem podanego dożylnie kontrastu, kolejne takie badanie wykonuje się po wydaleniu środka kontrastującego z organizmu, żeby kolejne badanie nie zostało zakłócone. Ujmując, jeżeli jest taka potrzeba, badanie przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego może być wykonywane wielokrotnie i nie wpływa ono w żaden sposób na zdrowie pacjenta. Nieinwazyjny charakter całego badania i doskonałe właściwości diagnostyczne, jakie oferuje sprzyja do częstego stosowania MR, niestety słaba dostępność tych urządzeń w naszych szpitalach znacząco wydłuża kolejki oczekujących na badanie, prawdopodobnie tylko dlatego stosuje się to badanie najczęściej wtedy, kiedy inne badania diagnostyczne – mniej kosztowne i łatwiej dostępne nie dają całkowitej pewności co do prawidłowego zdiagnozowania pacjenta.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 7881 [cc_f] => 207 )